تبلیغات
كارشناسی تكنولوژی وگروههای آموزشی شهرستان سراوان - نقش سواد والدین در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان

نقش سواد والدین در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان

تاریخ:یکشنبه 13 آذر 1390-09:31 ق.ظ

مقدمه:

باید دانست که عوامل متعددی بر نگرش کودک ازخود و اعضای خانواده ی خود مؤثر است، از آن جمله می توان به عوامل اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی حاکم بر خانواده اشاره کرد که ارتباط مستقیم با سطح سواد و تحصیلات خانواده دارد. شخص باسواد امکان سلامت اقتصادی و تصمیم گیری بیشتری دارد و چنین انسانی نسبت به خود و فکر و فرهنگ جامعه بصیرت بیشتری دارد. سواد و تحصیلات، از دیدگاه اقتصادی، افراد را به‌سوی رشد و توسعه‌ی درونزاد و خلاق و هماهنگ با اجتماع و کشور هدایت می کند و از دیدگاه تخصصی، جامعه را موفق می سازد، افراد بزرگسال به عنوان عامل اساسی تولید، حتی با یک اصطلاح اقتصادی خاص که همان جمعیت فعال یا نیروی کار می باشد، مشخص می‌شوند.با توجه به آمار موجود، گسترش سواد کاهش رشد جمعیت و همچنین توسعه ی اقتصادی و اجتماعی و پیشرفت دانش و ... را تسهیل نموده است. تنها جوامعی توانسته‌اند مشکلات خود در زمینه های تغذیه، مسکن، پوشاک، بهداشت و آموزش را از میان بردارند که از سطح بالای سواد برخوردار باشند.بی سوادی، نه تنها پدیده ای قابل تأسف است، بلکه علامتی است در کنار علائم دیگر که نشان دهنده ی از خود بیگانگی می‌باشد و منجر به عقب ماندگی می شود. این عقب ماندگی در تعلیم و تربیت، خود معلول شالوده های نامتناسب اقتصادی و اجتماعی است و رابطه ی مستقیم با فقر عمومی و کمبود وسایل کافی به ویژه نداشتن معلم و مدرسه است.

سواد و تحصیلات خانواده یکی از عوامل مهم پیشرفت بشر در جهان امروز است. پیشرفت تکنولوژی، صنعت، بهداشت و علوم مختلف مدیون این عامل مهم است.

بی سوادی در تمام ابعاد زندگی انسان می تواند تأثیر بسزایی داشته باشد، مخصوصاً در بهداشت، رشد اقتصادی، رشد فرهنگی، رشد و تربیت فرزندان، بی نظمی و ناهنجاری کودکان، رشد اشتغال و غیره مطالعات نشان داده است که هرچه آسیب های روانی بیشتر باشد، موقعیت اجتماعی شخص را پایین تر می آورد و عواملی چون فقر، بی کاری، تعداد فرزندان، اعتیاد، طلاق و ... که همه موجب پایین آمدن موقعیت اجتماعی و فرهنگی شخص می شود و آشفتگی ها یا آسیب های روانی را به وجود می آورد معمولاً افرادی که در سطح پایین اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، زندگی می کنند، سطح تحصیلات کمتری نسبت به افراد همسال خود دارند و میزان تحصیلات در این خانواده ها به شدت اُفت پیدا می کند.

در حقیقت در برخی از این خانواده ها، سواد مقوله ی بیگانه ای است.

تأثیر عمیقی که این موقعیت اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی پایین، بر روی افراد خانواده و جامعه برجا می گذارد، موجب بی نظمی و آشفتگی روانی می گردد، البته این آشفتگی روانی را در طبقات مختلف جامعه می توان دید.

شیوه های انحرافی ـ ایجاد علایم روانی بیماری ـ اقدام به خودکشی ـ بستری شدن ـ قطع ارتباط با واقعیت، در طبقات پایین اجتماع، بیشتر دیده می شود.

مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، به عنوان پیش فرض این مشکل مطرح است و در واقع هدف بررسی اثرات اقتصادی ـ اجتماعی این مسئله به عنوان یک متغیر مهم بر وضعیت روانی است. در این جا سواد و تحصیلات را به عنوان یک متغیر ملاک، لحاظ نموده که قابل سنجش بیشتری است.

بیان مسئله:

اندیشه‌ی بشر همواره نعمتی گران قدر بوده است. این وجه افتراق با سایر موجودات سبب شده است، تا انسان در رهگذر تاریخ و در طول زمان به تکامل رهنمون شود. آدمی، از آغاز پا نهادن به این کره ی خاکی با مشاهده ی پدیده‌ها، مفاهیم و تصورات اولیه ای در ذهن خویش یافت، سپس در پی مفاهیم اسباب و علل پیدایش پدیده ها و رویدادها و تحولات، به تفکر و تجربه روی آورد و در هر مرحله گامی پیشتر فرا نهاد.

خط و زبان، از ابداعات مهمی است که بعدها توسط بشر پدید آمد و انتقال تجربه ها و تفکرات افراد به یکدیگر را میسّر ساخت. بدین ترتیب، دانش ناچیز بشر در دوران های اولیه به دوران بعد لبریز شده و در سیر تکاملی خود پیچیده تر و جامع تر گشت. اکنون گنجینه‌ی گران بهای بشر، علم و دانش که دستاورد قرن ها مرارت و تلاش خستگی نا پذیر بشری است در قالب کتاب ها، نشریه ها و نوشته های گوناگون در آمده است.برای ورود به این حوزه و دستیابی به این ذخایر نیز، کلیدی جز درک و فهم و توانایی خواندن و نوشتن و تحصیلات، شناخته نشده است؛ و اگر چه کسب مهارت های خواندن و نوشتن، خود به معنای شعور و آگاهی نیست، لیکن ابزارهایی مؤثر در راه رشد و تعالی انسان خواهد بود.

بی سوادی با فقر و ناهنجاری، پیوند مستقیم دارد و در محروم ترین مناطق کشورهایی که دچار کمبود منابع طبیعی هستند، در بین فراموش شده ترین، گروه های انسانی و کسانی که از نارسایی ها و کمبودهای مهم و اساسی مانند: غذا، بهداشت، مسکن، بیکاری و... رنج می برند به گسترده ترین شکل ممکن وجود دارد.

تداوم بی سوادی سدی عظیم در راه توسعه است و مانع از آن می شود که میلیون ها نفر مرد و زن، عنان زندگی خود را در دست بگیرند.

بی سوادی، عاملی است که مبارزه علیه فقر، نا برابری ها و ناهنجاری ها را محکوم به شکست می کند. بی سوادی هر چند که خود معلول نارسایی های اقتصادی و اجتماعی و تربیتی است، ولی در اینجا نقش تشدید و تعیین کننده ای دارد.

درصد مردودی و ضعف تحصیلی در بین کودکانی که بدون صبحانه، به مدرسه می روند، بیشتر از کودکانی است که مسئله ی سوء تغذیه دارند. در محیط‌های فقیر، کودکانی که با شکم گرسنه به مدرسه می روند، وضعیت مدارس نیز، چندان تعریفی ندارد. در خانواده های سطح پایین، چون والدین نیز معمولاً از سطح تحصیلات پایینی برخوردارند، در رسیدن به درس و مشق و تربیت فرزندان، با مشکل رو به رو می شوند.

بی سوادی، ریشه و اساس بسیاری از مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و بی نظمی ها و آسیب های مادی و روحی و روانی در اکثر کشورهای جهان سوم است. بررسی ها بیانگر این واقعیت تلخ هستند که بی سوادی و کم سوادی گرچه مسئله ی حاد کشورهای جهان سوم است، ولی مشکل جدید کشورهای پیشرفته ی صنعتی نیز هست.

مشاغل و گرفتاری های روزمره ی پدران و سواد و تحصیلات اندک، پرجمعیت بودن خانواده ها، اختلاف های خانوادگی، دوستان ناباب و فقر اقتصادی، با انحرافات از رفتار به هنجار، رابطه ای قابل ملاحظه دارد.اگرچه تحصیلات پدران و مادران در رفتار به هنجار فرزندان تأثیر انکار ناپذیر دارد، اما در بررسی ها ی انجام شده، نقش مادران، چشم گیرتر می نماید. دور بودن پدران از منزل به دلیل اشتغال، باعث می شود که فرزندان، بیشتر ساعات بیداری را با مادران خود بگذرانند. از این رو سطح سواد و تحصیلات مادران می تواند در هدایت تحصیلی و شغلی فرزندان تأثیر قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.

به طور خلاصه:

1- درآمد خالص

2- سطح سواد و تحصیلات والدین

3- تبعیض قایل شدن در نوع کودکان (دختر و پسر)

4- نوع شغل پدر و مادر

5- تعداد فرزندان

6- ترتیب تولد فرزندان

7- سطح طبقه ی اجتماعی و اقتصادی

8- امکانات رفاهی

9- خانه و محل سکونت

از جمله عوامل مهم به مدرسه نرفتن فرزندان و بروز ناهنجاری رفتاری دانش آموزان می باشد.

اهمیت موضوع :

اهمیت این پژوهش در آن است که با شناخت عمیق تر و بیش تر نوجوانان و دانستن مسائل و ویژگی های خاص هر گروه از کودکان و نوجوانان، نخست قادر به تشخیص آن‌ها از سایر کودکان می شویم و دوّم ارائه‌ی راه حل ها و راهنمایی های مناسب، جهت رفع و یا حداقل، بهبود مشکلات این گروه از نوجوانان می باشد.

از آن‌جایی که سواد و سطح تحصیلات خانواده، موقعیت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، بر سلامت روانی، تأثیر بسزایی دارد و از آن‌جایی که سلامت روانی و یا آشفتگی روانی، بر آموزش و پرورش و بهداشت روحی و روانی و رشد و تربیت نوجوانان تأثیر دارد، می بایست شناخت عمیق تری از سطح سواد و تحصیلات و طبقات مختلف اجتماعی به‌دست آوریم و به اضطراب ها، ترس ها، مشکلات خانوادگی کودک و حتی غنا و فقر کودک، پی برده و در جهت خدمت صحیح تر به کودکان استفاده كنیم.

اهداف تحقیق:

هدف کلی: هدف این بررسی، شناخت ویژگی های خانواده ی نوجوانان بی سواد و با سواد و تحصیل کرده و مقایسه ی آن با یکدیگر در جهت دستیابی به ویژگی های روانی این نوجوانان و نگرش آن هانسبت به خود و نسبت به فضای حاکم بر خانواده می باشد.

بدیهی است با شناخت بهتر ویژگی های این افراد به لحاظ عاطفی و نیز آگاهی یافتن از علل و عوامل ناهنجاری ها و آسیب های روانی، می توان گام های مؤثری در جهت رفع مشکلات آنان برداشت.

پیشینه تحقیق:

1ـ در دانش آموزان راهنمایی پسران که والدین آن ها تحصیلات بالا تری دارند،ناهنجاری رفتاری کمتری نسبت به دیگران وجود دارد.

2ـ در دانش آموزان راهنمایی پسران که مخصوصاً مادر آن ها تحصیلات بالاتری دارند، ناهنجاری رفتاری کمتری نسبت به دیگران که مادرانشان بی سواد و یا کم سواد هستند وجود دارد.

3ـ در دانش آموزان راهنمایی پسران که پدر آن ها تحصیلات بالاتری دارند ناهنجاری رفتاری کم تری نسبت به دیگران که پدرانشان بی سواد و یا کم سواد هستند وجود دارد.

4ـ در دانش آموزان راهنمایی پسران که والدین آنها هردو بی سواد و یا کم سواد هستند، ناهنجاری رفتاری بیشتری نسبت به دیگران وجود دارد.

فصل دوم:

نقش و تأثیر والدین - خصوصاً سواد آنها بر پیشرفت تحصیلی فرزندان

در گذشته آموزش مهارت های زندگی به كودكان برای ورود به زندگی اجتماعی توسط خانواده ها صورت می گرفت اما از زمانی كه آموزش فرزندان به عهده نهادهای آموزشی قرار گرفت، نقش والدین هم در امور آموزشی كودكان كم رنگ تر شد.ولی امروزه با افزایش آگاهی ها، والدین می كوشند تا شرایط پیشرفت تحصیلی فرزندشان را خارج از محیط مدرسه نیز فراهم كنند. كاش مدرسه ها برای افزایش اطلاعات و آشنایی بیشتر والدین با نحوه آموزش صحیح و كمك به پیشرفت درسی بچه ها برنامه هایی ترتیب دهند.

افت تحصیلی امروزه یكی از نگرانی های مهم خانواده و دست‌اندركاران تعلیم و تربیت است. همه ساله شمار زیادی از دانش‌آموزان در كشورهای مختلف جهان با پدیده‌ای به نام افت تحصیلی مواجه‌اند. این پدیده علاوه بر زیانهای هنگفت اقتصادی كه به دلیل تكرار پایه یا صرف هزینه مجدد برای دانش‌آموختگان انجام می‌پذیرد، آثار سوئی كه سلامت روحی دانش‌آموز را مخدوش می‌نماید برجا می‌گذارد. كاربرد اصطلاح افت تحصیلی یا اتلاف در آموزش و پرورش، از زبان اقتصاددانان گرفته شده و آموزش و پرورش را به صنعتی تشبیه می‌كند كه بخشی از سرمایه و مواد اولیه كه باید به محصول نهایی تبدیل می‌شد، تلف كرده و نتیجه مطلوب و مورد انتظار را به بار نیاورده است. لذا مساله موفقیت و شكست تحصیلی سابقه‌ای طولانی و نامشخص دارد و تاریخ آن مقارن با آغاز خواندن و نوشتن توسط بشر است. اما به طور رسمی پس از اجباری شدن آموزش و پرورش در اواخر قرن نوزده و همگام با تحول صنعتی و نیاز به نیروهای تربیت شده و متخصص، افكار دولتمردان و دست‌اندركاران آموزش و پرورش به مساله پیشرفت و شكست تحصیلی معطوف شده است. به نظر می‌رسد افت تحصیلی به مفهوم عام از گذشته دور، حتی دوران باستان در ایران و جهان وجود داشته است اما افت تحصیلی به معنای خاص آن یعنی ناكامی در تحقق انتظارات آموزشی و شكست در موفقیت‌های تحصیلی (آموزشی) در صد ساله‌ اخیر در ایران و چند قرن اخیر در كشورهای دیگر جهان، به وجود آمده است. افت تحصیلی در نظام آموزش و پرورش در بسیاری از كشورها به‌ویژه جهان سوم به صورتی حاد مطرح است. منظور از افت تحصیلی یا شكست تحصیلی، شكستی است كه بر اثر قصور نظام آموزشی در دستیابی موثر به اهداف و برنامه‌های آموزشی حاصل می‌شود، یعنی عدم موفقیت دانش‌آموزان در دستیابی به حداقل معیارهایی كه برای موفقیت آنان به وسیله نظام آموزش در نظر گرفته شده است، كه معمولاً این نوع شكست به مردودی یا به ترك تحصیل زودرس می‌انجامد. اگر آموزش و پرورش را به یك صنعت تولیدی تشبیه كنیم كه دانش‌آموزان به عنوان مواد اولیه تحویل آن می‌شوند و این دستگاه با حجمی از سرمایه و مواد اولیه، محصول نهایی كه همان انسان‌های با سواد و تحصیل كرده باشد، تولید می‌كند، در آن صورت افت تحصیلی آن بخش از سرمایه و مواد اولیه است كه به محصول نهایی تبدیل نشده و نتیجه مطلوب به بار نیاورده است. از این نظر افت تحصیلی شامل غیبت مطلق از مدرسه، ترك تحصیلی قبل از موعد مقرر، تكرار پایه تحصیلی، نسبت میان سنوات تحصیل دانش‌آموز و سالهای مقرر آموزش، كیفیت نازل تحصیلات متعلم در مقایسه با آنچه باید باشد، كسب محفوظات به جای معلومات كه در زمان اندكی به فراموشی سپرده می‌شود، می‌باشد. منظور از افت تحصیلی كاهش عملكرد تحصیلی و درسی دانش‌آموز از سطحی رضایت بخش به سطحی نامطلوب است. توجه به این تعریف نشان می‌دهد كه مقایسه و سنجش سطح عملكرد تحصیلی قبلی و فعلی دانش‌آموز بهترین شاخص افت تحصیلی است با این شرایط زمانی می‌توان از افت تحصیلی صحبت كرد كه فاصله‌ قابل توجهی بین توان و استعداد بالقوه و توان بالفعل فرد در فعالیت‌های درسی و پیشرفت تحصیلی مشهود باشد. اگرچه این تعریف می‌تواند همه كسانی را كه به دنبال شكست‌های پی در پی تحصیلی، از تحصیل عقب مانده و عمدتا به اصطلاح تجدید یا مردود می‌شوند، در برگیرد، اما مفهوم افت تحصیلی صرفاً در مردودی و شركت در امتحانات مجدد خلاصه نمی‌شود و می‌توان شامل هر دانش‌آموز و دانشجویی شود كه آموخته‌های آموزشگاهی و پیشرفت دانشگاهی او كمتر از توان بالقوه و حد انتظار اوست. افت تحصیلی، كاهش فاصله بین وضعیت آموزشی مورد انتظار با وضعیت علمی موجود فراگیر است. به این ترتیب افت تحصیل به عنوان شاخص اتلاف آموزش از نظر مفهوم عام به هرگونه ضعف در سوادآموزی و یا وجود بیسوادی گفته می‌شود اما از نظر مفهوم خاص عبارتست از محقق نشدن انتظارات آموشی و شكست در اهداف آموزشی است و نابسامانی در فرایند یاددهی و یادگیری را در بر می‌گیرد. لذا با این شرایط می‌توان افت تحصیلی را به شكل زیر دسته‌بندی كرد:‌
- افت كمی: عبارتست از درصد دانش‌آموزان یك دوره تحصیلی كه به سبب مردود شدن یا ترك تحصیلی نتوانسته‌اند آن دوره را با موفقیت بگذرانند.

- افت كیفی: عبارتست از نارسایی در رسیدن به هدفهای تعیین شده و یا عدم تحقق بخشی از این هدفهاست. بنابراین تفاوت بین دانش و مهارت فارغ‌التحصیلان یك دوره آموزشی و هدفهای تعیین شده برای این دوره، افت كیفی را نشان می‌دهد.

- افت تحصیلی كلی (كلان): شامل شكست تحصیلی فراگیران در تمامی دروس و حتی سال تحصیلی می‌شود كه نهایتاً به ترك تحصیل ختم می‌شود و قریب به اتفاق ترك تحصیل كنندگان، بازگشت به تحصیل نخواهند داشت.

- افت تحصیلی جزئی: شامل ضعف تحصیلی دانش‌آموزان در یك درس در طی سالهای مختلف مانند ضعف خواندن یا نوشتن و كند فهمی مفاهیم در مسائل ریاضی است و یا افت تحصیلی در مدت كوتاه چند روزه تا چند ماهه به دلیل مشكلات عاطفی مانند از دست دادن یكی از والدین یاورشكستگی اقتصادی خانواده، مسائل زلزله و... افت تحصیلی جزئی گفته می‌شود.

به تجربه دیده شده كه در دوره راهنمایی نسبت به دوره‌های ابتدایی و متوسطه عمومی افت تحصیلی بیشتر وجود دارد. این موضوع را می‌توان به وضعیت خاص این دوره كه دانش‌آموز باید دروس متنوع‌تری را نسبت به دوره ابتدایی بگذراند و همچنین به بحران بلوغ و مشكلات آن كه در این دوره اتفاق می‌افتد نسبت داد. معمولا مشاهده می‌شود كه میزان ترك تحصیل كرد‌ه‌ها و افرادی كه مردود می‌شوند در مقاطع تحصیلی راهنمایی و متوسطه پسران بیش از دختران است، این تفاوت را احتمالاً به عوامل زیر می‌توان نسبت داد:‌
‌1- تعداد دانش‌آموزان دختر در كلاسها كمتر از پسران است و تراكم دانش‌آموز پسر در كلاسها به‌خصوص در نواحی دور افتاده بیشتر است.

2- دختران اوقات فراغت خود را بیشتر درخانه می‌گذرانند و فرصت و امكان سرگرمی در بیرون از منزل را كمتر از پسران دارند و بیشتر مطالعه می‌كنند.

   3- معمولا دختران به نمره و قبول شدن بیش از پسران اهمیت می‌دهند و انگیزه قوی‌تر دارند.
4- دختران به حضور در كلاس و یادداشت از مطالب كلاس بیشتر اهمیت می‌دهندداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Buy viagra online
سه شنبه 23 مرداد 1397 02:28 ق.ظ

Nicely put, With thanks!
buying viagra online from canada buying real viagra online is it safe to buy viagra online sildenafil buy uk buying viagra online online viagra pharmacy no prescription viagra online buy pharmacy online buy viagra online cheap buying viagra ireland
Cialis generic
دوشنبه 7 خرداد 1397 01:29 ق.ظ

Thanks a lot! Great stuff.
cialis price thailand viagra or cialis legalidad de comprar cialis buy cheap cialis in uk generic cialis at walmart cialis 5 mg only best offers cialis use viagra vs cialis cialis 20mg prix en pharmacie cialis 5 mg buy
займ денег на карту срочно
شنبه 22 اردیبهشت 1397 05:24 ق.ظ
кредит по паспорту на карту
кредит онлайн на картку
кредит онлайн на банковскую карту в украине
кредит онлайн на карточку без отказа
кредит на карту 24 часа
денежный займ на карту срочно круглосуточно
микрозайм на карту без отказа срочно
Buy cialis online
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 02:31 ق.ظ

Wonderful material. Thanks!
low dose cialis blood pressure female cialis no prescription cialis rezeptfrei callus enter site 20 mg cialis cost cialis pills price each compare prices cialis uk low dose cialis blood pressure wow look it cialis mexico comprar cialis 10 espa241a
regbnm abnytc htpbyrb
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 05:51 ب.ظ
фитнес резинка одесса
купить фитнес резинку цена
купить фитнес резинки в харькове
эластичные ленты купить
запорожье купить фитнес резинки
Buy cialis
جمعه 7 اردیبهشت 1397 06:00 ب.ظ

Thank you! I enjoy it.
cialis y deporte cialis 5 mg para diabeticos generic cialis at the pharmacy we recommend cialis best buy cialis 30 day sample tadalafilo cialis 5mg cialis 5 effetti collaterali generic cialis at the pharmacy tadalafil tablets
Discount viagra
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 01:05 ق.ظ

Wonderful facts, Thanks a lot.
buy viagra sildenafil kamagra buying viagra ireland is it illegal to buy viagra how to buy viagra can u buy viagra over the counter buy viagra online without a prescription safest place to buy viagra safe place to buy viagra online uk where to buy viagra online uk
Buy cialis
جمعه 17 فروردین 1397 05:23 ب.ظ

Thanks a lot! Numerous tips.

cialis en 24 hora precios de cialis generico cialis prezzo al pubblico acheter cialis kamagra cialis coupons printable generic cialis pill online cialis cuantos mg hay cialis 5 mg wow cialis 20 cialis coupons printable
Cialisvioff
یکشنبه 27 اسفند 1396 08:05 ب.ظ

Regards! I appreciate it.
generic cialis in vietnam cialis online deutschland tadalafil 20 mg cialis therapie buy cialis uk no prescription we like it cialis soft gel safe site to buy cialis online cialis 100mg suppliers rezeptfrei cialis apotheke cialis soft tabs for sale
Melba
جمعه 17 آذر 1396 09:14 ب.ظ
Thanks designed for sharing such a fastidious opinion, paragraph is fastidious, thats why i have read it fully
are psychics real
سه شنبه 30 آبان 1396 06:25 ب.ظ
پست بسیار زیبا من فقط بر وبلاگ شما تکان دادم و خواستم
می گویند که من واقعا از گشت و گذار در اطراف لذت بردم
پست های وبلاگ شما در هر صورت من به فید RSS شما اشتراک می کنم و امیدوارم دوباره به زودی نوشتید!
https://dignasellin.wordpress.com/2015/03/25/what-are-the-major-causes-of-adult-aquired-flatfoot/
یکشنبه 1 مرداد 1396 03:42 ق.ظ
Hi, Neat post. There's a problem along with your website in internet explorer,
would check this? IE nonetheless is the market chief and a large part of
other folks will leave out your fantastic writing because of this problem.
Brayden
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:29 ب.ظ
Appreciate the recommendation. Will try it out.
manicure
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 11:25 ق.ظ
Thanks for a marvelous posting! I seriously enjoyed reading it,
you happen to be a great author.I will be sure to bookmark your blog
and will come back very soon. I want to encourage you continue your great work, have a nice afternoon!
BHW
شنبه 2 اردیبهشت 1396 11:11 ب.ظ
I all the time emailed this website post page to all my
associates, because if like to read it next my contacts will too.
mani
جمعه 26 آبان 1391 09:59 ب.ظ
س چرا در چایان مقاله نتیجه گیری نکردی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر