تبلیغات
كارشناسی تكنولوژی وگروههای آموزشی شهرستان سراوان - چگونه انشا بنویسیم ؟

چگونه انشا بنویسیم ؟

تاریخ:سه شنبه 16 آذر 1389-11:11 ب.ظ

دانش آموزان پایه سوم ابتدایی برای اولین بار با درس انشا آشنا می شوند ، پس باید تناسب ، اندازه و كیفیت استفاده از لغات مطابق گنجینه لغات و سایر مسائل رعایت و مدنظر قرار گیرد و حتی چند جلسه آغاز سال با روند نگارش مخصوصاً با توجه به گروه سنی دانش آموزان آموزش داده شوند ، برای این كار بهتر است چندین مورد از انشای دانش آموزان سال قبل برای بچه های كلاس سوم خوانده شود و در مورد آنها بحث و بررسی شود و نقاط ضعف و قوت آنها مورد تاكید قرار گیرد .

این آموزش ها با توجه به توانایی و ذوق و سلیقه هـر معلـم و دیـدگاه وی می تـواند گوناگون باشد اما به نظر من بهتر است این آموزش بدین گونه باشد :

1- موضوعی كه برای انشا انتخاب می شود باید كاملاً واضح و محدود باشد و توضیحات لازم در خصوص آن موضوع ارائه شود .

2- چگونگی ربط دادن جملات و گسترش حوزه واژگان و افزایش كمیت جمله ها به طور خیلی ساده و خلاصه آموزش داده شود.

3- تصاویری در اختیار دانش آموزان قرار دهیم و از آنها بخواهیم در مورد تصاویر چند سطری برای ما بنویسند.

4- جملات درهم ریخته را با اندازه های متفاوت در اختیار آنها قرار دهیم تا آنها كامل نمایند.

5- پاكیزه نویسی , رعایت اصول نگارش در دوره ابتدایی ، چگونگی تنظیم ساختار انشا و پیش نویس و پاكنویس نیز مورد تایید و پیگیری قرار گیرد.

6- با تعریف یك كارتون یا داستان می توانند یك انشای خوب بنویسند ، البته بهتر است این كارتون نمایش داده شود یا داستان را خودشان بخوانند.

7- در مناطق دو زبانه بهتر است از ابتدا دانش آموزان علاوه بر زبان مادری از زبان فارسی كه زبان نوشتاری و معیار و ملاك ارزیابی ما می باشد، به خوبی استفاده كنند و از زبان مادری در كلاس استفاده نكنند تا گنجینه ی لغات آنها افزایش یابد.

انواع انشا در پایه سوم ابتدایی

1- انشای توصیفی 2- خاطره نویسی 3- داستان نویسی 4- انشا شفاهی 5- نامه نگاری

روش ارزشیابی درس انشا

در مقطع ابتـدایـی بخصوص در پایه سوم چون اولین سالی است كه انشا تدریس می گردد ، معلم دلایل برتری انشاهای دانش آموزان را برای آنان بیان كند و نقاط قوت آنها را در این خصوص بیان می نماید تا از این طریق دانش آموزان دیگر این نقاط را در نوشته های هفته های بعدی خود مورد توجه قرار دهند .

برخی از معیارها و برتری انشاها را می توان بدین عناوین بیان كرد:

1- جمله بندی صحیح

2- ربط داشتن جمله ها با توجه به موضوع

3- رعایت توالی زمانی و مكانی و عدم تكراری بودن آن

4- رعایت جمله بندی و نوع جمله ها

5- طولانی نبودن داستان

چند روش پیشنهادی برای تقویت نگارش انشا در دوره ابتدایی

با توجه به بررسی دیدگاه های صاحب نظران و مطالعاتی كه انجام شد چندین راه برای افزایش فعالیت و علاقه مندی دانش آموزان به درس انشا پیشنهاد می شود :

- نوشتن انشا حتماً در كلاس صورت بگیرد حتی اگر 3 الی 4 سطر هم باشد.

- بعد از نوشتن انشا معلم كلیه انشاها را با قید تاریخ ، امضا نماید تا تغییر متن انشا در زمانی كه دانش آموزان انشای خود را قرائت می كنند ، به حداقل برسد.

- بعد از نوشتن انشا ، یكی یكی از دانش آموزان بخواهیم تا انشای خود را بخوانند.

- چون پرورش تخیل در كودكان خیلی قوی است و به داستان های خیالی و فضایی علاقه فراوان دارند بنابراین سعی شود موضوعات انشا به صورت داستانی انتخاب شود.

- معلم می تواند چند كلمه ای از داستانی را روی تخته بنویسد و از دانش آموزان بخواهد دنباله داستان را به میل خود ادامه دهند. كه این امر در پرورش تخیل كودكان موثر می باشد. این روش در مناسبت ها كاربرد بهتری دارد ، مثلاً در ماه رمضان می توانیم روی تخته سیاه مطلب را این گونه آغاز كنیم : (( در یكی از روزهای ماه رمضان علی در مدرسه می خواست آب بخورد و یك دفعه یادش افتاد كه ... .

- شیوه داستان گویی می تواند به چند شكل صورت بگیرد : به صورت نوشتاری یعنی كلماتی را در روی تخته سیاه كه همدیگر را در حول محور موضوع مورد نظر ، تداعی نماید و خود دانش آموزان ادامه دهند ، یا این به صورت تصویری ( تصویر خوانی ) باشد . تصویری كه حاوی یك موضوع و مفهوم باشد و دانش آموزان بتوانند از روی این تصویر مطالبی را بنویسند .

- برای دانش آموزان قصه ای بخوانیم یا بعد از آنها بخواهیم دوست دارند خود را به جای كدام یك از شخصیت های قصه قرار دهد و برای ما قصه شنیده را خلاصه نویسی نماید.

- تمامی موضوعات فصل ها را می توانیم در قالب داستان و به زبان بسیار ساده و كودكانه شروع و ادامه دهیم.

- معلمان نیز باید با روش داستان نویسی و ساخت داستان ، طولانی نبودن انشا آشنا شوند ، هدف داستان و توالی مطلب را بدانند.

چگونگی اجرای راه جدید

بعد از بیان چگونگی نگارش انشا و بیان نكات لازم نگارشی به شاگردان ، چند نمونه انشا برای آنها خواندم ، قرار شد كه در جلسه بعد همه دانش آموزان دفتر انشای خود را به كلاس آورده و در كلاس انشا بنویسند هـرچند در ابتدا بچه ها مخالفت می كردند ( چون اعتماد به نفس لازم را برای نگارش انشا را در كلاس نداشتند ) ولی پس از مدتی بحث و بررسی متقاعد شدند ، كه این كار را خودشان انجام دهند تا در كلاس های بالاتر بتوانند از عهده این كار بر آیند.

برای بار اول قرار بود در مورد یك داستان كه در هفته گذشته برایشان خوانده بودم ، انشا بنویسم . روی تخته سیاه یك جمله از آن را بدین مضمون نوشتم (( یك روز خرگوش كوچولو تصمیم گرفت تنهایی به جنگل برود كمی كه از خانه ی خودش دور شد یك دفعه صدای بلندی را ... . )) از دانش آموزان خواستم هر كس بنا به علاقه و سلیقه خود ، ادامه این جملات را بنویسند. بچه ها خیلی احساس نارضایتی می كردند وقتی گفتم حتی اگر دو سطر هم بنویسند قبول است و برای من خیلی اهمیت دارد ، آنها نیز پذیرفتند و كم كم شروع به نوشتن كردند . چون اولین جلسه نگارش طولانی شد ، قرار شد كه تمامی انشاها پس از ذكر تاریخ و امضا ، در جلسه بعد در كلاس خوانده شود ، بعضی از انشاها خیلی خوب نوشته شده بود ، قدرت تخیل و خلاقیت بعضی از بچه ها خیلی خوب بود . برخی دیگر از نظر جمله نویسی و اصول نوشتاری مشكل داشتند.

پس از بررسی معلوم شد یكی از دلایل عمده نقص نوشتاری دو زبانه بودن دانش آموزان و عدم كاربرد دقیق كلمات و واژه ها در نگارش بود . بعضی ها انشاهای خنده داری داشتند و با خواندن انشاها به كلاس شادابی می بخشیدند . رضایت دانش آموزان را از این روش احساس می كردم.

برای بالا بردن ضریب دقت دانش آموزان و مطمئن بودن از توجه شاگردان مقرر شد كه پس از خواندن هر متن انشای وی مورد نقد و بررسی قرار گیرد و یك نفر از بچه ها به صورت اتفاقی خلاصه انشای وی برای كلاس بازگو نماید هر چند شروع این كار سخت بود . چون كه دانش آموزان ابتدا قادر به نوشتن نبودند . از جلسه های آینده رغبت و علاقه دانش آموزان كاملاً مشهود بود . برای بررسی و مقایسه تفاوت روند و پیشرفت نگارش نمونه هایی از انشاهای جلسات اول تا ششم را جمع آوری نمودم. اما نكته مهمتر اینكه اعتماد به نفس آنها به سطحی رسیده بود كه خودشان می توانستند بدون كمك گرفتن و دیكته دیگران در مورد موضوع ارائه شده ، ولو چند سطر انشا بنویسند .نوع مطلب :

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Can stretching help you grow taller?
جمعه 6 مرداد 1396 10:29 ب.ظ
These are really fantastic ideas in on the topic of blogging.
You have touched some fastidious factors
here. Any way keep up wrinting.
toniamakler.jimdo.com
چهارشنبه 21 تیر 1396 03:18 ب.ظ
This site was... how do you say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me.
Appreciate it!
manicure
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 02:17 ق.ظ
Remarkable! Its genuinely amazing paragraph,
I have got much clear idea concerning from this article.
BHW
شنبه 2 اردیبهشت 1396 11:12 ب.ظ
When I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added-
checkbox and from now on each time a comment is
added I receive 4 emails with the exact same comment.

Perhaps there is a means you can remove me from that service?
Thank you!
manicure
شنبه 2 اردیبهشت 1396 06:11 ق.ظ
great put up, very informative. I'm wondering why the opposite specialists of this sector don't realize this.

You should proceed your writing. I'm confident, you
have a great readers' base already!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر